A kiállítás története

A GYŰJTEMÉNYRŐL

A gyűjtés gondolata a 90-es évek közepén merült fel Kovács Antal pv alezredes kunszentmártoni körzeti parancsnoknál a Polgári Védelmi Nap évi rendszeres megünneplésével kapcsolatban. A kiállítási anyagokat, a saját, a szomszédok, és távolabbi kollégák raktáraiban, gazdálkodó szerveknél leltük meg. Ezekből egyre többet sikerült megszerezni gyűjteményünk számára. A megszűnő cégek és raktárak arra alkalmas anyagait is megszereztük és gyűjteményünkbe helyeztük.

2002-ben a Biztonságos Magyarországért Közalapítványhoz a Kunszentmártoni Önkormányzat segítségével pályázatot adtunk be a lakosság felkészítésének segítése érdekében, melynek eredményeként létrejött egy vándorkiállítás vitrinekkel, bábukkal, tablókkal, albumokkal. 

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Polgári Védelmi Szövetség megalakulása (2002) után támogatta, segítette a gyűjtő munkát. Ennek továbbfejlesztése, az anyagok gyarapodása, az elhelyezés problémái arra inspiráltak bennünket, hogy állandó kiállítássá alakítsuk át. Többszöri költöztetés után került a jelenlegi helyére.

Az anyagok összegyűjtésében, rendbetételében, karbantartásában sokan és sokat dolgoztak az elmúlt években. Hosszasan sorolhatnánk azokat, akik gondoltak a gyűjteményre és megmentettek dolgokat a kidobástól, a megsemmisüléstől az utókor számára azzal, hogy átadták nekünk.

A Légoltalom, Polgári Védelem múltját idéző gyűjteményt a Kunszentmárton, Köztársaság tér 8. számú, egykori Kőrös Szálló, majd Járási Hivatal több mint százéves épületében helyeztük el, és 2011. március elejétől 2012. augusztus végig látogatható volt. A nyitvatartást Kovács Antal és a Kunszentmártoni Gyűjtőklub néhány tagja biztosította. (Szabó Tamás, Virág János, Szabados István, Cseuz Zoltán)

A kiállítás anyaga jelentősen megszaporodott, már berendezésekor látható volt a helyszűke. Folyamatosan kerestük a megoldást, a gyűjtemény szakszerűbb bemutatása érdekében.

A további fejlesztés és a szélesebb közönség számára történő bemutathatóság okán felmerült a gyűjtemény Szolnokra történő áthelyezésének gondolata, és ekkor került képbe a MÁV Szolnoki vasútállomása melletti óvóhely, mint lehetséges helyszín.

Az épületben 2009/2010 telén (ősztől – tavaszig) időszaki kiállítást rendeztünk be. Az óvóhely és gépészeti berendezése önmagában is a témához kapcsolódó látványosság, szakmai szempontból a gyűjteményünk számára ideális környezet. Fontos szempont a főbb célcsoportok (tanulóifjúság, nyugdíjasok) részéről a könnyű megközelíthetőség is.

 A kiállítást a jelenlegi helyén 2012 őszén nyitottuk meg. A rendelkezésre álló anyagok lehetővé teszik, hogy az állandó mellett a vándorkiállítás is állandóan bevetésre készen álljon.

Gyűjteményünk jelentőségét mutatja, hogy a Katasztrófavédelem Központi Múzeuma felvette a vidéki állandó kiállításai közé, mint egyetlen Polgári Védelmi kiállítást!

A kiállítás látogathatóságát jelenleg Szövetségünk néhány nyugdíjas tagja biztosítja önkéntes munkában térítésmentesen (Tatár Pál, Béresi József, Kun Istvánné, Kun István, Rivasz Károlyné, Szilágyi Zoltán, Kovács Antal, Szabó Tamás, Hrabovszki András, valamint a még aktív dolgozó Csibra Zsolt és Barta Sándor).

Komoly segítséget jelentenek a közösségi szolgálatot nálunk töltő középiskolás fiatalok. A kiállítás fejlesztésén, fenntartásán rendszeresen tevékenykednek rajtuk kívül többen sokan mások.

2013-óta minden évben a MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJÁN seregnyi önkéntes (rokonok, barátok, önkéntes és hivatásos tűzoltók, a Katasztrófavédelem aktív dolgozói) várja az egyre növekvő számú látogatókat.